Blog > Komentarze do wpisu

Krótkie porównanie okularów Explore Scientific 4,7mm i 6,7mm

ES 4,7 i ES 6,7 mm. Porównanie.

Podczas, gdy o ES 6,7mm sporo napisano to okular 4,7mm pozostaje niejako owiany tajemnicą.

Ostatnio porównałem te dwa okulary w Syncie 12”. Obserwacje przeprowadzono 27.06.2011. Gwiazdy do +5mag + efekt występowania "białych nocy". Seeing bardzo dobry.


Oba okulary są bliźniaczo podobne. Niemal taka sama smukła sylwetka. Takie samo pole widzenia. Dystorsja na takim samym poziomie. Nasuwa się pytanie czy jest sens stosować tak krótki okular jak 4,7mm w Syncie 300/1500? Daje to powiększenie aż 320x. Podczas, gdy z 6,7mm mamy bezpieczne 223x.

Obserwacje

Saturn
ES 6,7mm - obraz planety jest bardzo dobry, ostry, widać 5 najjaśniejszych księżyców, wyraźne pierścienie, jeden pas na planecie.
ES 4,7mm - o wiele lepszy obraz planety. Od razu rzuca się w oczy większa liczba pasów planety, tarcza jest też wyraźnie większa.

Jeśli w ES 6,7mm można porównać średnicę do monety 1 zł z wyciągniętej ręki, to w ES 4,7mm należy przyrównać do nominału 5zł. Saturn lepiej widoczny w ES 4,7mm.

M57
ES 6,7mm - widok tej planetarnej w połączeniu Synta 12” + ES 6,7mm to jeden z najlepszych widoków jakie widziałem. Planetarka jest wyraźna z dziurką w środku. Widok jest jeszcze lepszy z filtrem OIII.
ES 4,7mm - mgławica jeszcze lepiej widoczna niż w ES 6,7mm. Jest przede wszystkim większa. Niebo przy tym jest ciemniejsze. Niestety nie widać więcej szczegółów niż przy ES 6,7mm.

Efekt końcowy - wygrywa ES 4,7mm.

M27
ES 6,7mm - ogromna mgławica planetarna.
ES 4,7mm - jeszcze większa i jeszcze lepszy efekt niż w ES 6,7mm. Efekt potęguje użycie filtr OIII.

W przypadku tego obiektu postawiłbym remis. Oczywiście w ES 4,7mm jest ona większa.

M13
ES 6,7mm - widok tej gromady kulistej z ES 6,7mm to najlepszy widok, jaki w życiu widziałem - aż do dzisiaj. Gwiazdy rozbite na drobny mak, wspaniale prezentuje się w powiększeniu 223x.
ES 4,7 mm – M 13 jest ogromna! Tysiące gwiazd w centrum, a gromada zajmuje prawie całe pole widzenia! Fantastyczny widok!

Duży plus dla ES 4,7 mm.

Epsilony Lutni
ES 6,7mm - na początku oba składniki się zlewały. Po chwili oddzieliłem ledwo co jeden z Epsilonów, drugi pozostaje nie rozdzielony. 
ES 4,7 mm - tutaj przeżyłem szok! Oba Epsilony są bez problemu rozdzielone! Przy tym składniku, który był wcześniej ledwie co widoczny jako rozdzielony, teraz widać wyraźną separację. Nie ma mowy o jakimś domyślaniu się, podwójna jest wyraźnie rozdzielona z widoczną szczeliną. Drugi składnik także widać wyraźnie rozdzielony.

Jak widać, okular 4,7mm pozwala wycisnąć "ostatnie soki" z teleskopu. Okazał się przydatny zarówno przy mgławicach planetarnych, gromadach kulistych, a zwłaszcza przy planetach i gwiazdach podwójnych. Różnica w powiększeniu miedzy 223x i 320x jest dość znaczna.

 

poniedziałek, 07 maja 2012, midimariusz

Polecane wpisy

  • Moduły Wifi do sterowania teleskopem.

    Chciałbym przedstawić tutaj kilka różnych modułów do sterowania montażami za pośrednictwem sieci WiFi z wykorzystaniem Androida. Wiele osób zastanawia się za

  • Filtr TeleVue Bandmate OIII 2"

    Filterek TeleVue OIII jest naprawdę świetnym filtrem i to z górnej półki. Nie jest on aż tak ciemny jak konkurencja i może być z powodzeniem stosowany także w m

  • Porównanie filtrów ORION SkyGlow UltraBlock i LUMICON UHC

    Zarówno jeden, jak i drugi filtr zasługuje na uwagę. Oba zdecydowanie polepszają obrazy mgławic. Orion SkyGlow UB jest jaśniejszy i nadaje się bardziej do mniej