Blog > Komentarze do wpisu

Noktowizor III Generacja

Poczytałem trochę na amerykańskich forach. Do teleskopu nadaje się tylko ten noktowizor Collinsa http://www.ceoptics.com/ i to nowszej - a nie starszej generacji.

 Chodzi o obniżenie jasności szumu tła.

 Przy czym do teleskopów stosuje się nie tyle sam noktowizor, co System w którego skład oprócz Collinsa wchodzą także wąskopasmowy filtr H-Alfa oraz reduktor ogniskowej np.: do światłosiły F10.

Jasność obrazu zależy głównie od światłosiły teleskopu. Podobnie sprawa ma się w przypadku fotografii - im mniejsze światło tym krótszy czas naświetlania. 

Zamiast filtra H-alfa stosuje się też fitry czerwone o wąskim oknie przepuszczalności. 
Teoretycznie z noktowizorem widać o 2,5 mag. głębiej niż bez. Praktycznie widać dużo więcej.

Zaobserwowano nawet obiekt o jasności 19 mag!Noktowizor ma zielonkawy odcień obrazu, ale po kilku minutach oczy przyzwyczajają się i widać szary obraz.


Wszystkie mgławice kuliste są fantastyczne! Większość mgławic planetarnych są świetne.
Jednak główne zastosowanie systemu - mgławice (dyfuzyjne/emisyjne/refleksyjne). Większość mgławic emisyjnych są wręcz spektakularne!

Jest kilka (3-4) mgławic, które są widoczne lepiej przez okular niż przez noktowizor. Niektóre jak Veil czy Ameryka są podobnie widoczne w wizualu, ale szczegóły i struktura mgławic jest lepiej widoczna przez okular.

Ale w 90% mgławic widać dużo lepiej przez noktowizor. Collins nie wzmacnia niebieskich obszarów np: w Trójlistnej koniczynie widać doskonale "płatki", ale niebieskich obszarów mgławicy już nie zobaczymy.

Jest kilka mgławic, których widok po prostu zachwyca, wyglądają lepiej niż na zdjęciach! ("Koński łeb", "Kalifornia", "Roseta").
Niestety nie sprawdza się w przypadku galaktyk. Choć jest doskonale widoczna np obszar G1 w M31. Dużo lepiej niż przez okular. 


Przy zastosowaniu filtra H-alfa ludzie obserwują DS-y w dużych miast przy światłach latarni ulicznych i o dziwo w takich warunkach większość jasnych DS-ów widać bez problemu. Przeczytałem tez opis, że jakiś człowiek z USA zobaczył nim wszystkie NGC, IC, Abla i kilka innych katalogów o których wcześniej nawet nie miał pojęcia. 


Niestety takie rzeczy to tylko w Stanach. Technologia jest ściśle strzeżona przez rząd do tego stopnia, że sprzedają tylko dla obywateli USA i to na konkretną osobę z możliwością wglądu przez gubernatora stanu, a wszelkie próby odsprzedania osobom trzecim muszą być zgłaszane.

 

Opinie użytkownika z Astromart:

 

Opis noktowizora - Micro Monocular wyposażony w F9800K ITT Gen wzmacniacza obrazu III. 
Jako obraz Wzmożony okular astronomia używać Micro nie ma sobie równych. Micro jest bardzo lekkie, bardzo elastyczne i wykorzystuje precyzyjny optyczny.

 Oczny używany na Micro Mil-Spec obiektyw, który jest zoptymalizowany i przeznaczony specjalnie dla Fiber Optic wiązki wyjściowej wzmacniacza obrazu. Okular ma regulację dioptrii w zakresie +2 / -6 umożliwiającą precyzyjne ustawianie niezależnie od użytkowników poprawione lub niepoprawione dioptrii. Ten zakres dioptrii pozwala Micro być stosowane przezs osoby noszące okulary. 


Micro wykorzystuje gwint (C-mount) który,  umożliwia korzystanie z szerokiej gamy niedrogich obiektywów jak i  wyciąguteleskopu. F9800K jest w mojej opinii jednym  z najlepszych wzmacniaczy elektronicznych do wykorzystania w astronomii. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


środa, 23 maja 2012, midimariusz

Polecane wpisy