Blog > Komentarze do wpisu

Obserwacje 30.12.2016 „Za pięć dwunasta”

Kilka miesięcy temu napisałem, że do końca roku chcę zakończyć listę Herschel 400. Dzisiaj przy dobrej pogodzie wybrałem się na obserwacje. Jednak czy uda mi zbliżyć się choć trochę do końca listy? Dzisiaj przedostatni dzień roku i dzień przed Sylwestrem. Praktycznie ostatnia szansa w tym roku.

Pogoda.

Warunki prawie idealne. Zero chmur, zero wiatru, temp. -1 to istna wiosna. Brak śniegu. Bardzo przyjemnie jest obserwować w takich warunki, gdzie nie wieje wiatr i jest stosunkowo ciepło. Seeing bardzo dobry.

 

Czas i miejsce.

Pola w Czerwonej Wodzie, miałem trzy wyjścia: wieczorem 17:00, 19:45-21:00 i 23:45-02:00

 

Sprzęt:

Synta 12” ES 14mm, ES 30mm, TS 7mm, Lumicon UHC.

 

 

Obserwacje.


1. Wieczór.

      Wieczorne obserwacje były zdominowane patrzeniem na Wenus. Dodatkowo popatrzyłem na Marsa i wczesny Księżyc. Szczególnie bardzo ładnie wyglądała Wenus na tle świątecznych choinek, a Księżyc przepięknie kontrastował z kolorowym horyzontem. Dodam, ze Księżyc był dzień po nowiu i jego faza to  0,18%!!! To mój rekord!

Kilka fotek.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 1. Obserwacja jesienna 19:45 – 21:00

   

Moim celem było wyłapanie trzech brakujących galaktyk w Wielorybie, których nie udało mi się do tej pory zobaczyć. To muszą być ciężkie obiekty.

 

Sesję jesienne zacząłem od klasyków M74 i NGC 1055. obie bardzo dobrze widoczne. Nie dostrzegłem ciemnego pasa pyłowego w NGC 1055.

 

NGC 1022 (Bardzo trudna R=2)

Galaktyka 11,2 mag. 

To dość trudny obiekt do wychwycenia w słabych warunkach, a widoczna tylko w dobrych. W ES 14mm przy pow.107X wygląda jak spory owal. Okrągła. Duża i ładna. Widoczna bez problemu na wprost i łatwa kątem oka. Trochę skondensowana w środku.

 

NGC 908 (R=3,5)

Galaktyka 10,4 mag.

Jest naprawdę dość spora. Duża, nieco skondensowana w środku. Widoczna bez problemu na wprost. Kształtem przypomina nieco wydłużona elipsę. Obok znajduje się mini asteryzm „mini źrebak”.

 

NGC 615  (R=3)

Galaktyka 11,5 mag.

Wyskoczyła od razu w okularze ES 14mm na wprost. Słabo widoczna na wprost, lepiej kątem oka. Znajduje się obok jaśniejszej gwiazdy, jedynej w tym rejonie więc jest łatwa do odszukania. Kształt podłużny, nieregularny. Bez skondensowanego środka.

 

Wszystkie trzy galaktyki są dość spore rozmiarowo i tym samym dość słabe powierzchniowo. Dlatego tyle czasu nie udało mi się ich wyłuskać. Konieczne są bardzo dobre warunki o znikomej wilgotności powietrza. Jesienne niebo się do tego na ogół nie nadaje. Ale koniec Grudnia jak najbardziej!

 

Przy NGC 1097 po raz kolejny poległem. Wiele podejść, widoczne było tylko jakieś pojaśnienie przechodzące przez środek okulara ES 14mm.  Ale ta galaktyka nie może być aż tak duża, więc to na pewno nie to. Spodziewam się raczej małej, słabej galaktyczki, gdzieś obok trzech słabych gwiazd. Ta galaktyka to dla mnie zagadka.

 

 

 1. Obserwacja Zimowa 23:45-02:00

  Moim celem było wyszukanie pięciu brakujących obiektów z listy H 400.

 

NGC 2185 (R=2)

Mgławica refleksyjna w Jednorożcu

Bardzo słaba. Na wprost ledwo co widoczna w ES 14mm pow. 107X. Dużo lepiej widoczna kątem oka. Taka nieregularna, mała ulotna mgiełka. Obok znajduje się trapez 4 gwiazd. Filtr Lumicon UHC nie pomógł, a wręcz „zabił” mgławicę. To w zasadzie ekstremalnie słaby obiekt tylko na bardzo dobre warunki atmosferyczne z bardzo dobrym seeingiem

 

NGC 2567 (R=3)

Gromada otwarta 7,4 mag. W Rufie. Duża, luźna, rozległa. Dość ładna wygląda w okularze ES 30mm w powiększeniu 50X i w szukaczu. Można naliczyć około 30 gwiazd. Te najjaśniejsze układają się w kształt wielkiej litery „M” lub przewróconej „3”.

 

NGC 2627 (R3)

Gromada otwarta 8,4 mag. W kompasie.

Duża, luźna, ładnie wygląda w ES 30mm. Obok znajduje się jasna gwiazda, od której idzie łańcuszek słabszych gwiazdek niczym chiński smok snujący się po niebie. Widoczne dość dużo (kilkadziesiąt) słabych gwiazd.

 

 

NGC 2613 (R=3)

Galaktyka 10,5 mag. W Kompasie. Słaba, podłużna poświata widoczna w ES 14mm tylko kątem oka. Za to dość spora rozmiarowo. Powierzchniowo za to bardzo słaba.

 

 

NGC 2811 (R=2)

Galaktyka 11,3 mag. W Hydrze. Słaba, ledwo co widoczna na wprost, za to dobrze kątem oka. W ES 14mm i powiększeniu 107X jest słabym obiektem widocznym tylko w bardzo dobrych warunkach. Po obu stronach widoczne są dwie pary jaśniejszych gwiazdek, a w środku znajduje się NGC 2811. Dzięki temu łatwo ją znaleźć.

 

 

Dodatkowo udało mi się odnaleźć dwa obiekty z listy Caldwell.

 

C 31, IC 405 Mgławica „Płonąca gwiazda”

Jest to bardzo słaba mgławica refleksyjna w Woźnicy. Widoczna na wprost, ale dużo lepiej kątem oka. Na środku znajdują się trzy jasne gwiazdy w kształcie łuku, a powyżej widać mgławicę. Jest ona bardzo słaba, brak jakiegokolwiek kształtu. Taka rozmyta mgła. Miejscami bardziej jasna. Kątem oka snuje się jakaś struktura.

 

C 46 NGC 2261 Zmienna mgławica Hubble'a

Bardzo ładna! Jasna, widoczna bez problemu na wprost. Wprost rzuciła mi się w oczy. Przypomina kometą, z jaśniejsza głową i trójkątnym ogonem. Śliczna! Najładniejszy obiekt dzisiejszej nocy!

 

 

Ponadto wpadło jeszcze kilka innych klasyków.

Między innymi

NGC 2024 Mgławica Płomień

Bardzo dobrze widoczna na wprost i kątem oka. Wyraźnie widoczna ciemna szczelina między dwoma jaśniejszymi częściami. Piękna! Alnitaka trzeba było odsunąć na bo i gotowe! Filtr UHV niestety tylko przeszkadzał.

 NGC 2244 Mgławica Róża

W pełnej klasie widoczna w ES 30mm. Przepiękna duża i wprost fotograficzna!

 

Ciemna mgławica B33.

Jasną mgławicę IC 434 dostrzegłem kątem oka, ale niestety wyłowić ciemnej B33 nie dałem rady. Niestety brak filtra H-Alfa robi swoje. Ale jakbym miał taki filterek to byłaby szansa na wyłowienie tego cienia.

 

Były też klasyki M42, K1 Krab, Plejady. A na koniec uczta w postaci widoku Jowisza w ES 14 i TS 7 mm. Widoczne wszystkie cztery księżyce galileuszowe.

 

 PODSUMOWANIE

To była bardzo udana sesja. Pisałem, że do końca roku postaram się wyłowić resztę Herscheli 400 i w ostatniej chwili „za pięć dwunasta” na dwa dni przed Nowym rokiem udało się!

Wszystkie zaplanowane obiekty na dzisiaj zostały zaobserwowane.

 

Co dalej?

Pozostało mi powtórnie zweryfikować jeszcze dwa obiekty z H400. Mam do uzupełnienia jeszcze pięć DS-ów z listy Caldwell (aktualnie mam 62/67) no i dokończyć listy The Best 110 NGC i Hidden Treasures. W sumie 19 trudnych obiektów.

 

A od ponad roku mam przygotowany nową listę

Listy obserwacyjne "Observing Planetarny Nebulae"

Jest to 159 mgławic planetarnych i pozostałości po wybuchu supernowych o różnej skali trudności.,

 

Towarzyszył mi nowy program na Smartfona Sky Safari 5 Plus. Bardzo podoba mi się ten program i dobrze uzupełnia się z Astromistem. Super sprawa!

 

Mój bilans H400 to 399/400

Pozostał jeden obiekt NGC 3621 w Hydrze. Próbuję go wyłowić bezskutecznie od 6 lat. Jeszcze zrobię ostatnie podejście. Jak nie dam rady zobaczyć to sobie ją podaruje.

W sumie to mogę uznać listę H400 za zaliczoną.

sobota, 31 grudnia 2016, midimariusz

Polecane wpisy

 • Sesja 25 i 26 Marca 2017 "Nieplanowana"

  Obie sesję opisuję pod jednym tematem. Nie miałem żadnego planu obserwacyjnego na te dni.Po prostu była pogoda, wiec wyciągnąłem sprzęt. 25.03.2017 Kometa 41P

 • Sesja 05.12.2016 „Wietrzna sesja”

  Były już różne warunki obserwacyjne – sesja mokra, świetlna, pechowa, teraz przyszedł czas na „wietrzną” sesję. Tak sobie myślę, że z żywiołów

 • Wodne perły Sesja obserwacyjna 07.09.2016

  To już 6 lat! We Wrześniu 2010r. Zacząłem realizować obserwacje z listy Herschell 400. Jak zaczynałem miałem trzyletnią córkę, zmieniłem w tym czasie samochód,