Blog > Komentarze do wpisu

Recenzja Lornetki TS 25X100 LX (WP) cz. II

Przykładowe obiekty.

 

Obserwacje nocne.


M 45 Plejady
To obiekt stworzony dla tej lornety! Olbrzymi, piękny w całości mieszczący się w polu widzenia. Jasne gwiazdy gromady świecą tak jasno, że aż rażą po oczach. Obok siedmiu sióstr widoczne także dziesiątki słabszych gwiazd. Całość zanurzona w bezpiecznym polu widzenia, gdzie pozostaje jeszcze nieco wolnego miejsca obok M45. W teleskopie nigdy nie da się tak tego zobaczyć. Praktycznie nie mieści się w polu widzenia. Jedynie nieco  "ciapowate"  ale w małym stopniu najjaśniejsze gwiazdy nieco psują ten widok. Aczkolwiek, aż tak bardzo to nie przeszkadza, a przy pierwszych zerknięciu na gromadę nawet niewidoczne.

M 31 Galaktyka Andromedy
Wielka, olbrzymia galaktyka w całości mieszcząca się w polu widzenia. Widok dość podobny do tego z Synty 12"  + ES 30 mm, tylko ta z teleskopu jest nieco jaśniejsza. Bardzo ładny widok. Ramiona spiralne sięgają od jednego brzegu pola widzenia lornetki do drugiego. M 31 wypełnia prawie całe pole widzenia. Widoczne także m 110 i M32. Nie dostrzegłem ciemnego pasu pyłowego. Musiałbym mieć lepszą miejscówkę. Przepiękna!

NGC 884 i NGC 869 H i chi Per. Gromada podwójna Perseusza.
Przepiękny widok z tej lornety! Przepięknie widoczne gwiazdy zanurzone w morzu innych słabszych gwiazd tła nieba. To też obiekt stworzony dla tej lornety. W telekopie nigdy tak jej nie widziałem.

Choćby tylko dla tych trzech obiektów warto kupić tę lornetę.

M 57 Mgławica Pierścień w Lutni.
Mała, widoczna jako bardzo jasne koło z dziurką w środku. Przydałby się tutaj większy power.

M 27 Hantle
Ładna, widoczne wyraźne kółko z dwoma pociemnieniami po bokach. Nie spodziewałem się, że będzie ona tak dobrze widoczna.

M 71
Mała,  "kaszowata"  gromada kulista w Lisku

NGC 6530 mgławica Laguna
Wyraźnie widoczna mgławica wraz z jej granicami na tle gromady otwartej. Obiekt łatwy.

NGC 6514 mgławica Trójlistna koniczyna"
Widoczna bez rozdzielenia  "płatków róży". Lepiej wygląda kątem oka.

NGC 6618 mgławica Omega
Dobrze widoczna, kształtem nieprzypominające omegi z żadnej strony. Łatwa.

NGC 6611 mgławica Orzeł
Dobrze widoczna wraz z gromadą. Łatwa.

CR 469 Gromada Strzelca
Przepiękna! Wielka zajmująca prawie całe pole widzenia. Super obiekt dla tej lornety. W teleskopie nie zwracałem na nią uwagi, bo nie mieściła się w polu widzenia i nie była efektowna., ale tutaj to bajka!

M 22 – gromada kulista w Strzelcu
Duża, bardzo jasna, okrągła, widoczna ziarnistość. Naprawdę klasa obiekt!

M 28 trochę słabsza od M 22. Też dobrze widoczna ze śladami  "kaszki". Łatwa.

M 25
Bardzo ładna i jasna Gromada otwarta. Bardzo łatwa.

M 11 gromada Kaczka
Ładnie widoczna, ziarnista, niewielka. Lepiej widoczna w teleskopie z racji większego powiększenia.

NGC 6992 Veil wschodni
Bardzo dobrze widoczna wraz z charakterystycznymi  "frędzlami"  Zachodniej części ani NGC 6979 –  "Trójkąta  Pickeringa"  nie dostrzegłem.

NGC 7000 Ameryka Północna
Bardzo dobrze widoczna cała mgławica wraz z  "Zatoką meksykańską". Pelikana nie dostrzegłem.

M 101
Duża, rozległa galaktyka w Wielkiej Niedźwiedzicy widoczna na wprost. Łatwa, ładna i duża  kątowo, zajmującą sporą część pola widzenia. Widoczny kształt galaktyki z dość słabym jądrem oraz ramionami. Pamiętam jak męczyłem się kiedyś nad nią z Kronosem 26X70. Poświęciłem chyba 10 min na samo potwierdzenie czy ją widzem, czy nie? Czy ten słaby duszek widoczny tylko czasami kątem oka to na pewno ona? Tutaj nie miałem takich problemów. Od razu wyskoczyła na wprost, jako obiekt łatwy.

M 37
Bardzo ładna, rozdzielona na pojedyncze gwiazdy. Jasna i widowiskowa. To jeden z moich ulubionych obiektów i najładniejsza gromada w Woźnicy.

M 38 – bardzo ładnie widoczna jakby ryba wyskakująca z morza.

M 36
też ładnie widoczna.

Gromady kuliste,  M15,  M2,  M92,  M12  – ładnie widoczne, nierozbite. Zaczyna być widoczny ślad ziarnistości. Przydałby się większy power. Widać, że to nie mgławica, a gromada kulista.

M 13 to inna bajka. Dużo lepiej widoczna od konkurentek..  Jaśniejsza i większa wyraźne widoczne ślady ziarnistości. Nie rozdzielona na gwiazdy. Duża, bardzo jasna w centrum. Aż razi po oczach. Sąsiadki NGC 6207 nie widać.

NGC 457 Gromada E.T.
Bardzo ładna, szeroka widoczna z charakterystycznymi  "oczami". Mnie osobiście przypomina bardziej sowę. Super!

NGC 7239 Ślimak lub  Helix
Olbrzymia mgławica planetarna w Wodniku. Widoczna na wprost, jako duże szare jednolite koło. Jest naprawdę wielka. Ma dość niską jasność powierzchniową i może zlewać się z tłem. Tutaj widoczna bez żadnych problemów i bez filtrów.

M 42.
Bardzo ładnie widoczna z charakterystycznymi  "wąsami". To kawał dużej mgławicy, a nie jakaś plama jak w mniejszych lornetkach. Traper rozdzielony na 3 z 4 gwiazdek. Są one dość ciasno i lubią się zlewać, ale trzy gwiazdy ewidentnie widać. Ładnie też widoczna obok NGC 1980 i NGC 1981.

M 78
Widoczna na wprost jako nieregularna plama z jaśniejszym centrum. Nie sprawia trudności. Widać, że to mgławica o nieregularnym kształcie.

NGC 2024 mgławica Płomień
Coś tam majaczy kątem oka. Na wprost niewidoczna. Kątem oka ulotna zjawa, ale kształt mgławicy się zgadza. Pomógłby tutaj filtr mgławicowy.

M 35 – bardzo ładna, rozległa i przyjemna dla oka gromada otwarta. To taki obiekt typowo  lornetkowy. Widoczna także NGC 2158.

M 1 Krab
Widoczna na wprost, jako nieregularna szara plama z nieco jaśniejszym środkiem. Obiekt łatwy.

Hyady  – niestety nie mieszczą się w polu widzenia i tracą na atrakcyjności. Za duży power.

NGC 2264 gromada  "Choinka".
Bardzo ładnie widoczna. Rzeczywiście widać kształt podobny do choinki. Mgławica niewidoczna.

M 33
dość rozległa, widoczna na wprost galaktyka w Trójkącie. Majaczące ramiona, jaśniejsze jądro. Bardzo ładna i wyraźnie widoczna.

M 77 –  Cetus  A
Wyraźnie widoczna galaktyka eliptyczna w Wielorybie. Widać ją na wprost, jako okrągłe szare kółko. Nie sprawia problemu. Wyskoczyła od razu w lornetce.

M 74
Najsłabszy i najtrudniejszy obiekt w całym katalogu Messiera. Widoczna na wprost, jako szara plama. Nie sprawia problemu. To dowodzi, że spokojnie zobaczymy cały katalog Messiera tym sprzętem.

M 81 i M 82.
Galaktyki w Wielkiej Niedźwiedzicy. Jak zobaczyłem obie w jednym polu widzenia, to było wielkie WOW! Przepiękny duet. Obie jasne o różnych kształtach. Można podziwiać okrągłą, nieco spłaszczoną  M81  i nieregularną mocno spłaszczona galaktykę Boodego M 82. przepiękny widok!

M 44 Żłobek.
Bardzo ładna, rozległa i jasna gromada otwarta. Jeden z najładniejszych obiektów  lornetkowych. Jednak nie tak spektakularna, jak Plejady czy  "chichotki"  w Perseuszu.

M 67
Duło słabsza od M 44. Widoczna na wprost bez problemu, jako jednorodna grupa kilkudziesięciu słabszych gwiazdek. Wygląda jak garść piasku rzucona na niebie. Gwiazdy rozdzielone elegancko.

M 47
Ładna, jasna gromada otwarta. Dość łatwa. Wyróżnia się w tej części nieba.

M 46
Widoczna bez problemu w całym polu widzenia. Trochę słabsza od M 47. Jednak NGC 2438 znajdujące się w środku gromady nie widać.

NGC 2360
Też ładna. Jest to mała gromada otwarta i nie tak jasna, jak M 47.

M 41
Ładna i jasna gromada otwarta widoczna od razu na wprost.

Rozeta
Ładna gromada otwarta, jednak mgławicy nie dostrzegłem.

CR 399 – wieszak.
To obiekt stworzony dla tej lornety. Mieści się w całości w polu widzenia i pozostaje jeszcze bezpieczna odległość po bokach. Piękna!

NGC 6940
Słaba, ale duża  rozmiarowo, gromada otwarta w lisku. Widać kilkadziesiąt słabych gwiazd. Rozsypanych w jednym miejscu. Ładna.

M 29
Bardzo mała i jasna gromada otwarta.

NGC 6910
Mała, jasna 7.4 mag. Gromada otwarta w Łabędziu.

NGC 6888 – Crescent – nie widać mgławicy.

NGC 6871
Przyjemna, jasna 5.2 mag.  i  rzucająca się w oczy gromada otwarta w Łabędziu.

NGC 6883 – sąsiadka NGC 6871, ale nie tak jasna (8  mag.) jak sąsiadka. Słabsza, widoczne kilkadziesiąt słabych gwiazd.

NGC 1647 – spora gromada otwarta 6.4 mag.  w  Byku. Ładna.

NGC 1746 – znajduje się niedaleko NGC 1647. Nieco słabsza (6.9 mag.) od poprzedniczki. Też spora.

M 30
Gromada kulista 7.2 mag w Koziorożcu. Widoczna na wprost, jako szare, kółko z jaśniejszym centrum. Nierozbita. I niekaszowata.

M 73 – taka sobie słaba gromada otwarta. 8.9 mag w Wodniku.

M 72 – widoczna na wprost gromada kulista. Nie tak efektowna, jak te w Wężowniku, czy  M13, ale widoczna bez problemu.

NGC 7009 – mgławica Saturn
Bardzo mała, jasna powierzchniowo 7.9 mag, widoczna bardziej, jako gwiazda niż mgławica.

M 15 i M 2 – bardzo ładne gromady kuliste. Jasne, okrągłe z dość jasnym środkiem. Kaszowate. Nierozbite.

NGC 253 – galaktyka Rzeźbiarza, Srebrna moneta.
Galaktyka o jasności 7.1 mag i dość słaba powierzchniowo. Bardzo ładna i naprawdę duża. Podłużna, widoczna na wprost. Świetnie prezentuje się w lornetce. Obraz trochę podobny jak w mojej Syncie 12"  + ES 30mm 82 stopni.

 

czwartek, 20 grudnia 2018, midimariusz

Polecane wpisy

  • Test okularu Lunt XWA 9 mm 100 stopni

    Jakiś czas temu pojawiła się na rynku nowa seria okularów Lunt. Ja kupiłem okazjonalnie na giełdzie ogniskową 9mm o polu 100 stopni. Najlepiej wypadłoby porówna

  • Grzałka do teleskopu

    Zakupu dokonałem w sklepie Astrogadget.System nazywa się HeaterDream i widziałem, że są tam różne opaski do teleskopów (3-12"), szukaczy, wyciągów okularowych i

  • Recenzja Niebo P. Rudź Wydanie I 2015r.

    Już od prawie 30 lat szukam następny kultowej już dzisiaj książki „Niebo na dłoni” autor: E. Pittich, D. Kalmancok wydane w 1988r. Czy szukania dzis