środa, 18 lipca 2018
Wśród dostępnych na naszym rynku focuser Dreamów mam dość ciekawe urządzenie FocusDreamPRO. Przedstawię jego zalety.
Ostatnio na rynku pojawił sie nowy produkt do podgrzewania obiektywów, lustere, szukaczy czy lunet. Jest to system Heatrer Dream. Czy on jest?
DobsonDream DSC lub też Pusch-TO to zestaw modernizacyjny do teleskopów dobsona firmy SkyWatcher.
wtorek, 17 lipca 2018
Moduł StarFi to bezprzewodowy adapter do systemów kontroli teleskopów, takich firm jak Celestron z pilotem NexStar.
TrekFi to bezprzewodowy moduł do bezpośredniego sterowania montażami SkyWatcher, ORION. Połączamy TrekFi zamiast pilota ręcznego SynTrek lub SynScan (bezpośrednio do montażu) i korzystamy z bezprzewodowego GoTo !!!
Moduł ScanFi służy do bezprzewodowego sterowania WiFi montażem Sky Watchera z pilotem SynScan (posiada go np.: NEQ6 i podobne).
Moduł TrekFiAZ służy do bezprzewodowego sterowania WiFi montażem Sky Watchera Virtuoso, Dobsona GoTo Sky Watchera lub montaż Oriona Starblast Autotracker.
czwartek, 12 lipca 2018
Wiele osób życzyłoby sobie ograniczenie ilość kabli do absolutnego minimum. Jeśli chodzi o okablowanie to jest jedna prosta zasada – czym mniej kabli tym lepiej. Deptanie po ziemi po wiązce przewodów wiąże się z ryzykiem ich rozłączenia i wymaga od użytkownika bacznej uwagi.
wtorek, 10 lipca 2018
Jakiś czas temu pojawiła się na rynku nowa seria okularów Lunt. Ja kupiłem okazjonalnie na giełdzie ogniskową 9mm o polu 100 stopni. Najlepiej wypadłoby porównanie z ES 9mm 100 stopni, albo Ethosem 9 mm. Ale nie mam tych szkiełek. Mam za to ES 8.8 o polu 82 stopnie. Pole jest inne, ale powiększenie w zasadzie takie samo. Sam byłem ciekaw jak się sprawdzi konfrontacja Lunt 9 mm vs. ES 8.8 mm.